Aktualności

Remonty dróg w Suwałkach

Ulice: Powstańców Wielkopolskich, Raczkowska, Daszyńskiego i Franciszkańska. Wiadomo, że wszystkie przejdą remonty i modernizacje. Miasto przygotowuje odpowiednie dokumenty i prowadzi procedury przetargowe by jak najszybciej rozpocząć prace.

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rozpocznie się remont i przebudowa jednej z większych ulic w południowej części Suwałk. Ponad kilometrowy odcinek ul. Powstańców Wielkopolskich od ronda Zesłańców Sybiru do ronda przy ul. Raczkowskiej zyska nie tylko nową nawierzchnię, ale również odwodnienie, chodniki i ścieżki rowerowe. Wykonana zostanie nowa zieleń.

Przetarg ogłoszony został po raz drugi gdyż oferty w pierwszym mieszczące się pomiędzy 13,8 a 15,5 mln zł były zdecydowanie nie do przyjęcia z uwagi na ich wysokości. Oferty w drugim postępowaniu można składać do 5 września.

- Szacujemy, że roboty mogą pochłonąć ok 10 mln zł. Połowa tej kwoty będzie pochodzić z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Samorządowych, z którego otrzymamy dofinansowanie. Planujemy by prace zakończyły się w 2023 roku. Firma, która wygra przetarg będzie miała dokładnie 370 dni na wykonanie inwestycji od momentu podpisania umowy – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Co prawda w etapach ale sukcesywnie remontowane są kolejne odcinki ul. Raczkowskiej, która stanowi dojazd do strefy ekonomicznej. Na przestrzeni ostatnich lat udało się wyremontować już praktycznie cały odcinek tej drogi. Pozostały fragment od wjazdu na drogę prowadzącą do PGO do ul. Leśnej wykonany zostanie jeszcze w tym roku. Jest już rozstrzygnięty przetarg na te zadanie. Prace pochłoną - 2 328 683,15 zł. Połowa to dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury.

Przypomnijmy również, że remonty ulicy doczekają się mieszkańcy ulicy Daszyńskiego. Wszystko za sprawą porozumienia, które Prezydent Suwałk podpisał z firmą, która na działce pomiędzy ulicami Reja i Daszyńskiego chce wybudować sklep.

Odcinek ulicy Daszyńskiego, który zostanie przebudowany zaczyna się przy Rondzie Suwalskich Wolontariuszy i biegnie w kierunku północnym do skrzyżowania z ulicą Franciszkańską. Po obu stronach drogi powstaną w sumie 63 miejsca parkingowe, a nawierzchnia zyska nowy asfalt. Dodatkowo na potrzeby lepszego skomunikowania działki, na której powstanie sklep zostanie wybudowany zjazd z ulicy Reja.

Wszystkie prace sfinansuje przedsiębiorca, który będzie realizował tam swoją inwestycję.

- Dodatkowo ogłosiliśmy przetarg na rozbudowę i remont ulicy Franciszkańskiej. Z uwagi na fakt, że przy tej ulicy powstało dużo nowych zabudowań, a także jest realizowany miejski projekt mieszkań na wynajem podjęliśmy decyzję o rozbudowie tej ulicy by była bezpieczniejsza i bardziej komfortowa – informuje Czesław Renkiewicz.

Firma, która wygra przetarg będzie miała 360 dni na zrealizowanie prac. Na oferty w postępowaniu czekamy do 9 września 2022r.

12
Sierpień