Aktualności

Spotkanie z włoską Polonią

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Marek Zborowski - Weychman, Radny Rady Miejskiej w Suwałkach prowadzący Zespół „Beciaki” na zaproszenie Związku Polaków w Calabrii złożyli wizytę we Włoszech. Młodzież z Zespołu „Beciaki” wzięła udział w I Międzynarodowym Konkursie Muzyki i Tańca w Reggio Calabria. Prezydent wraz z Radnym uczestniczyli w gali konkursu „Polak Roku we Włoszech” a także spotkali się z władzami samorządowymi:
1/ Prezydentem Regionu Calabria – Panem Nicola Irto
2/ Burmistrzem Reggio Calabria – Panem Antonio Castorina
3/ Burmistrzem Sant’Alessio – Panem Stefano Calabro
W trakcie przeprowadzonych spotkań zostały poruszone sprawy dotyczące nawiązania ewentualnej współpracy oraz jej zakresu. Władze samorządowe włoskich miast i regionu wyraziły zainteresowanie przyjazdem do Suwałk w celu bliższego poznania oraz dalszego sprecyzowania wzajemnych relacji.
W trakcie spotkania z Rektorem Uniwersytetu dla Cudzoziemców „Dante Alighieri” w Reggio Calabria prof. Giuseppe Berlingo padła propozycja bezpłatnego studiowania na tym Uniwersytecie suwalskiej młodzieży – absolwentów szkół średnich a także nawiązania współpracy z suwalską PWSZ.
Artyści z zespołu „Beciaki” zajęli 1 miejsce w najmlodszej kategorii Maja Kałęka, a drugie Sebastian Walento. Julia Bigielis i Kuba Walendykiewicz zdobyli nagrodę publiczności. Wszyscy uczestnicy z Polski śpiewali trzy piosenki - jedną w języku ojczystym, jedną po angielsku i jedną po włosku. Zwłaszcza wykonanie włoskich przebojów podobało się żywo reagującej publiczności
W trakcie wizyty we Włoszech przedstawicielom suwalskiego samorządu towarzyszyła Poseł na Sejm RP, Członek Komisji Sejmowej Łączności z Polakami za Granicą - Pani Bożena Kamińska.

18
Wrzesień