Aktualności

Stadion LA Top Inwestycją Komunalną Polski Wschodniej 2016

Podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, który rozpoczął się wczoraj (22 września) rozstrzygnięto konkurs na najlepsze inwestycje komunalne w Polsce Wschodniej 2016 r. Suwalski Stadion Lekkoatletyczny, który w tym roku był areną 70. Mistrzostw Polski Juniorów LA otrzymał nagrodę w konkursie. Wyróżnienie odebrał Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

- Bardzo dziękuję za te wyróżnienie. To tylko potwierdza, że ta inwestycja była Suwałkom potrzebna. Mam nadzieję, że na suwalskiej arenie wyszkolimy gwiazdy na miarę Marii Andrejczyk z suwalskiego klubu LUKS Hańcza Suwałki, która w tym roku otarła się o olimpijskie podium – powiedział wczoraj Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Celem konkursu Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej jest wyróżnienie najlepszych inwestycji komunalnych, wskazanie ich skali oraz prorozwojowego efektu dla gospodarki, regionu i mieszkańców pięciu województw Polski wschodniej. Swoje typy wskazuje Rada Konsultacyjna plebiscytu, biorąc pod uwagę takie kryteria jak: nowatorstwo, montaż finansowy (koncesja, kredyt, dotacja, PPP, etc.), funkcjonalność, rozmach inwestycji, skala budżetu i możliwości samorządu, walory estetyczne, współpraca z lokalną społecznością na etapie projektowania inwestycji oraz aktywne gospodarowanie majątkiem. Specjalnie wyróżnienie przyznają także internauci.

Zdjęcia: wrotapodlasia.pl

Nowoczesny stadion lekkoatletyczny to przede wszystkim ukłon w stronę klubów sportowych i stowarzyszeń, które trenują na obiekcie, a także szkół, które organizują na stadionie imprezy sportowe. Nowoczesna infrastruktura ma wszystko co potrzebne, aby wykształcić profesjonalnych sportowców. Obiekt jest też dostępny dla mieszkańców. Stadion kosztował 12,1 mln zł. Inwestor, czyli miasto Suwałki, otrzymał dofinansowanie w wysokości 3,8 mln zł z Ministerstwa Sportu.

Ciekawostką tej inwestycji jest nowa zadaszona trybuna o pojemności ponad 1000 miejsc siedzących pod którą będzie znajdować się bieżnia przeznaczona do rozgrzewki.

Zestaw urządzeń lekkoatletycznych znajdujących się na arenie przeznaczonych do pozostałych konkurencji:

  • dwukierunkowa podwójna skocznia do skoku w dal i trójskoku o szerokości rozbiegu 2×1,22 m (skok w dal i trójskok do jednej wspólnej piaskownicy).
  • skocznia do skoku wzwyż w południowym zakolu bieżni okrężnej. Rozbieg posiada promień R=25 m.
  • skocznia do skoku o tyczce zlokalizowana na północnym zakolu bieżni okrężnej. Szerokość rozbiegu 1,22 m.
  • rów z wodą do biegu z przeszkodami, zlokalizowany w zakolu północnym.
  • dwie rzutnie do pchnięcia kulą rozmieszczone w przeciwległych zakolach.
  • rzutnia z klatką do rzutu dyskiem i młotem na zakolu południowym.
  • dwie rzutnie do rzutu oszczepem w zakolu północnym i południowym.

Aby spełnić wymogi PZLA dotyczące obiektów III klasy krajowej kompleks musi posiadać również obiekty lekkoatletyczne treningowo-rozgrzewkowe.

  • rzutnia do pchnięcia kulą
  • bieżnia prosta 80m z rozbiegiem do skoku w dal i rozbieg do skoku wzwyż – czterotorowa bieżnia prosta o dystansie 80m z polem startu o długości 3m i polem zatrzymania o długości 17m. Skrajny tor bieżni stanowi jednocześnie rozbieg do skoku w dal, zakończony piaskownicą z łapaczami piasku. Bieżnia pokrywa się częściowo z rozbiegiem do skoku wzwyż.
  • bieżnia prosta 60m pod trybuną
    czterotorowa bieżnię prostą o dystansie 60 m z polem startu o długości 3 metrów i polem zatrzymania o długości 17 metrów o nawierzchni syntetycznej poliuretanowej Z obu stron bieżni znajduje się wymagana przestrzeń bezpieczna o szerokości 1m.

23
Wrzesień