Przechodzień, który np. złamał nogę na zaśnieżonym lub oblodzonym chodniku, może domagać się odszkodowania od właściciela przyległej nieruchomości, gdyż za odśnieżanie chodnika odpowiada właściciel domu lub posesji. Zapoznajmy się więc z obowiązkami dotyczącymi właścicieli w tym zakresie.
Właściciele, współwłaściciele, użytkownicy wieczyści nieruchomości mają obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż nieruchomości. Mają również obowiązek uprzątnięcia z części nieruchomości służących do użytku publicznego błota, śniegu i lodu niezwłocznie po ich wystąpieniu, a także muszą usunąć sople i zwały śniegu z dachu budynku i zabudowań gospodarczych.
Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej, która służy do ruchu pieszego i jest położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości.
Takie same obowiązki ciążą na jednostkach organizacyjnych, a także na zarządcach i innych użytkownikach nieruchomości oraz na innych podmiotach do których one należą lub nimi władają.
Właściciel, który ma obowiązek odśnieżyć i usunąć lód z chodnika i terenu posesji, musi liczyć się tym, że w razie wypadku na tym terenie będzie musiał wypłacić odszkodowanie, lub zadośćuczynienie osobie poszkodowanej. Za połamane z powodu gołoledzi kończyny ponosi odpowiedzialność na zasadzie winy i dlatego, aby poszkodowany mógł uzyskać odszkodowanie, powinien mu ją udowodnić.
Ponadto za niewywiązywanie się z obowiązku odśnieżania chodnika, można zostać ukaranym mandatem karnym.
Straż Miejska przypomina - odśnieżajmy chodniki przy posesjach.