W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi wyboru projektów do realizacji w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 oraz interpelacją Anny Ruszewskiej, Radnej Rady Miejskiej w Suwałkach prezentujemy oficjalne stanowisko w tej sprawie.
"W odpowiedzi na Pani interpelację z dnia 1 grudnia 2015 r. w sprawie wyboru projektów do realizacji w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego na 2016 rok pragniemy odnieść się do interpretacji zapisów uchwały NR XI/114/2015 Rady Miejskiej w Suwałkach dokonanej przez Panią.
Należy zauważyć, iż taka wykładnia, którą przytacza Pani w treści swojej interpelacji, w istocie prowadziłaby do zignorowania zasad wynikających z zapisów uchwały, gdyż do realizacji dopuszczone zostałyby projekty, które nie uzyskały największej liczby głosów, a tylko te które mieszczą się kwotowo w kwocie pozostałej wskutek oszczędności. Takie rozumowanie nie jest też zgodne z celem uchwały i mogłoby doprowadzić do premiowania projektów mających znikome poparcie społeczne, które jednakże „mieściłby” się w kwocie oszczędności. Przykładowo – zgodnie z Pani interpretacją – jako 3 projekt, z listy projektów dużych, zaliczony do realizacji zostałby projekt, pn. „Bezpieczne podwórko przy ulicy 1-go Maja 27A, 25, 25A, 176 400 zł”, który zajął 5 miejsce. Ta propozycja zgromadziła 469 głosów, czyli o 281 głosów mniej niż projekt z 3. pozycji pn. „Wymiana nawierzchni ulicy Kowieńskiej” za 699 392 zł pozostający w rezerwie do ewentualnej realizacji.
Ponadto do zasugerowanej przez Panią interpretacji nie uprawniają zapisy paragrafu 5 załącznika do uchwały, który w punktach 6 i 7 podaje: „6. Do realizacji zostaną skierowane z każdej z dwóch grup te projekty, które w danej grupie uzyskają największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków przeznaczonych na daną grupę.” „7. Jeżeli w którejś z grup pozostaną niewykorzystane środki, zostaną one przekazane na zwiększenie puli w grupie, w której znalazła się największa liczba projektów.” Nie zmienia to faktu że nawet po przesunięciu kwoty pozostałej w puli małych projektów do puli przeznaczonej na duże projekty wciąż będzie w niej za mało środków by zrealizować projekt dot. „Wymiany nawierzchni ulicy Kowieńskiej”. Brakować będzie aż 354 438 zł.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że obecnie nie wiemy ile będzie kosztowała realizacja projektów wybranych wstępnie do realizacji, tj. 2 dużych projektów i 6 małych. Kwoty wskazane na kartach do głosowania są tylko orientacyjne i nie koniecznie zostaną osiągnięte w przetargach. Nie chcąc powtórzyć sytuacji z 2015r., gdzie do realizacji projektów z Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego dołożono 900 tys. zł!! Dlatego też z ostrożności przyjęto takie rozwiązanie, że na tym etapie zostaje pozostawiona rezerwa, która jeżeli się potwierdzi - zostanie rozdysponowana później, tj. po podpisaniu umów z wykonawcami na 8 zwycięskich projektów.
Może się okazać że rezerwa będzie dużo niższa lub nie będzie jej wcale. Może być również tak, że będzie ona większa i umożliwi realizację kolejnych projektów. Dlatego też przygotujemy do realizacji projekt który w puli projektów zgodnie z oddanymi głosami zajął 3 miejsce, tak by była ewentualna możliwość jego zrealizowania w 2016 roku. Należy przy tym podkreślić, że projekty z Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego będą realizowane do końca 2016 roku i dopiero pod koniec roku będzie można stwierdzić ile projektów i na jaką wartość udało się zrealizować! Intencją Władz Miasta Suwałki jest to aby w ramach kwoty przeznaczonej na Suwalski Budżet Obywatelski, zostało zrealizowanych jak najwięcej projektów.
Zgodnie z treścią powyższego stanowiska chcemy zapewnić Panią Radną, że informacja zamieszczona na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach – dot. wyboru projektów do realizacji w 2016 roku - jest zgodna z zapisami uchwały."