Aktualności

Suwalski Słownik Biograficzny na miarę trzech wieków

Z udziałem mieszkańców Suwałk oraz członków Kolegium Redakcyjnego i Rady Wydawniczej, a także władz samorządowych odbyło się spotkanie promocyjne Suwalskiego Słownika Biograficznego.

W Sali im. Andrzeja Wajdy w SOK spotkali się także autorzy kilkuset biogramów najwybitniejszych suwalczan oraz osób, które związały się z tym miastem, wnosząc dużo w jego rozwój. W ciągu blisko 4 lat pracy wielu badaczy historii powstał materiał zawierający się na ponad 750 stronach księgi.

W składzie kolegium Redakcyjnego znaleźli się: prof. Tadeusz Budrewicz z Instytutu Filologii Polskiej (przewodniczący) i Krzysztof Zychowicz z IPN oraz suwalczanie: Maciej Ambrosiewicz, Jerzy Brzozowski, Marek Buczyński, Zbigniew Fałtynowicz, Andrzej Matusiewicz, Małgorzata Pawłowska, Zdzisław Przełomiec, Tadeusz Radziwonowicz, Krzysztof Skłodowski. Przewodniczącym Rady Wydawniczej był  Andrzej Matusiewicz, a w jej składzie pracował ponadto Krzysztof Skłodowski. Kierownikiem projektu był Jerzy Brzozowski.

Prowadzący spotkanie A. Matusiewicz i J. Brzozowski wprowadzili do sztuki korzystania z powstałego dzieła oraz nawiązali do trudnej pracy, która towarzyszyła kilkunastu autorom księgi na etapie gromadzenia danych: - Zdecydowana większość haseł została opracowana w oparciu o szeroką pionierską kwerendę archiwalną i biblioteczną, a jeśli tylko było to możliwe, także z wykorzystaniem dokumentów i pamiątek rodzinnych. Podczas studiów źródłowych ustalono wiele nieznanych faktów, a także wprowadzono korekty biograficzne do dotychczasowego stanu badań.

Zabierając głos przedstawiciele władz Miasta zwrócili uwagę na genezę powstania Słownika oraz jego przydatność dla lokalnej społeczności:

- Słownik miał ukazać się wiosną ubiegłego roku. Wydanie publikacji miało być jednym z elementów obchodów 300-lecia Suwałk. Prace opóźniła jednak pandemia koronawirusa i czas oczekiwania na materiały z Instytutu Pamięci Narodowej. Słownik to bardzo wyczekiwana i ważna publikacja. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w jego powstaniu – powiedział Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk.

Przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec nawiązał do okoliczności, które uruchomiły proces prac nad powstaniem Słownika:

- To mieszkańcy miasta zainspirowali nas do popularyzowania wybitnych suwalskich postaci. Miało to miejsce podczas spotkań konsultacyjnych jesienią 2016 r., które dotyczyły konieczności zmian nazw kilku suwalskich ulic w ramach tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Na propozycję przyjęcia imion i nazwisk ważnych dla Suwałk postaci typu: Adolf Modliński, Adolf Świda, Wincenty Burakiewicz, Gustaw Kwiryn Zabłocki, czy siostry Nieciuńskie - mieszkańcy odpowiadali: nie znamy tych osób. Spopularyzujcie te nazwiska, to będziemy mogli rozmawiać. W kilka miesięcy po tych spotkaniach, na sesji Rady Miejskiej w marcu 2017 r, złożyłem interpelację dotyczącą potrzeby rozpoczęcia prac nad profesjonalnym i zbiorczym opracowaniem sylwetek znamienitych suwalczan. W grudniu tego samego roku Rada Miejska przyjęła już stosowną uchwałę dotyczącą wydania Słownika i określiła podstawowe założenia.

Jednym z pierwowzorów do powstania Suwalskiego Słownika Biograficznego były wydawane przez okres 5 lat „Biografie Suwalskie”, w których w 5 numerach przybliżono sylwetki 150 suwalczan. Ostatni numer tego wydawnictwa pojawił się w 2002 r. i nie było już kontynuacji prac.

Wydany SSB zawiera 459 biogramów. Wśród opisanych postaci są artyści, naukowcy, politycy i budowniczowie, konspiratorzy, wojskowi, lekarze i nauczyciele, organizatorzy życia kulturalnego i społecznicy oraz duchowni. Są także postacie różnych zawodów oraz wielu języków, religii i narodowości. Są postacie powszechnie znane, ale i takie, o których wiedzą tylko historycy i badacze regionu.

Opisane w Słowniku postacie łączy jedno, każda pozostawiła w Suwałkach swój ślad i zrobiła coś ważnego, dobrego i pożytecznego, częstokroć wyjątkowego, a czasami niechlubnego - piszą autorzy Słownika - To one mniej lub bardziej świadomie „niosły miasto” przez dziesięciolecia, przez wieki.

Osoby zainteresowane kupnem Suwalskiego Słownika Biograficznego proszone są o kontakt z Muzeum Okręgowym w Suwałkach: ul. T. Kościuszki 81, tel. 87 566-57-50.
 

01
Październik