Aktualności

Światowy Zlot Przedstawicieli Rodu Wieruszów-Kowalskich

W dniach 14 i 15 września w Muzeum Okręgowym w Suwałkach miał miejsce pierwszy Światowy Zlot Przedstawicieli Rodu Wieruszów-Kowalskich. Gmach muzeum w sobotnie przedpołudnie zapełnił się przybyszami z Polski i tytułowego „świata”. Przyjechali goście z Warszawy, Wrocławia, Bielska Białej, Trójmiasta, Poznania i Sztokholmu. Najstarsza uczestniczka miała dziewięćdziesiąt jeden lat, najmłodszy przedstawiciel rodu – pięć.

Najliczniej reprezentowani byli potomkowie Teofila Wierusza-Kowalskiego, ojca Alfreda. Stawili się w Suwałkach prawnukowie, pra-prawnukowie i pra-pra-prawnukowie Alfreda, jego sióstr Felicji i Stefanii, a także braci Józefa i Jerzego. W spotkaniu wzięły udział dwie wnuczki i prawnuczka Karola Wierusza-Kowalskiego (1869-1953), stryjecznego bratanka Alfreda. Pojawili się także przedstawiciele innych gałęzi rodu, którzy wspólnych korzeni ze spadkobiercami Alfreda odszukują w dalekiej przeszłości, nawet w osiemnastowiecznych dziejach rodziny. Z radością powitani zostali prawnuk i praprawnuczka Teofili z Siewierskich Wierusz-Kowalskiej, matki Alfreda, drugiej żony Teofila. W zlocie uczestniczyli także: regionalista, pasjonat historii i badacz genealogii jeden z gałęzi rodu Wieruszów-Kowalskich, była burmistrz Wieruszowa, miejsca, z którym rodzina była związana przed setkami lat i reprezentant Mikorzyna, znacjonalizowanego w 1945 roku majątku malarza, znajdującego się obecnie w prywatnych rękach.

Spędzony wspólnie czas został w całości poświęcony dziejom Wieruszów-Kowalskich. Goście dzielili się wiedzą o losach swojej rodziny, skupiając się na genealogicznych powiązaniach i prezentacji posiadanych archiwaliów. Nie zabrakło na spotkaniu Andrzeja Matusiewicza, który skrupulatnie przeszukuje suwalskie i inne archiwa w poszukiwaniu śladów dawnych Suwalczan i podzielił się swoimi odkryciami dotyczącymi związków Teofila i jego rodziny z miastem nad Czarną Hańczą.

Wielką radość uczestnikom zlotu sprawił krótki objazd po Suwalszczyźnie. Widoki Suwalskiego Parku Krajobrazowego zachwyciły wszystkich.
Spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa malarstwa artystów z rodu Wieruszów-Kowalskich. Pokazano na niej prace Zofii Wierusz-Kowalskiej, Czesława Wierusza-Kowalskiego, Joanny Wierusz-Kowalskiej-Turowskiej oraz pierwszy raz prezentowane w Suwałkach: Janiny Wierusz-Kowalskiej oraz Tadeusza Ulatowskiego.

Dwa dni rozmów, nawiązane kontakty, wymienne informacje będą owocowały latami. Wrześniowy weekend był świętem Rodu Wieruszów-Kowalskich i Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Dziś zaczyna się dalsza praca nad tym, co wydarzyło się w Resursie.

Pomysłodawczynią i główną realizatorką zlotu była kustosz suwalskiego muzeum Eliza Ptaszyńska.

17
Wrzesień