Aktualności

Święto Muzealników

Obchody Międzynarodowego Dnia Muzeów odbyły się w piątek (31.05.19) w Suwałkach. Święto było okazją do ogłoszenia wyników w konkursie „Podlaski Laur Muzealny”. „Podlaski Laur Muzealny” przyznawany jest w trzech kategoriach: najlepsza wystawa, najlepsze wydarzenie pozawystawiennicze i najlepsza publikacja. Wszystkie główne nagrody w tych kategoriach przypadły pracownikom bądź współpracownikom Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Życzenia wszystkim muzealnikom złożył Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
- Dziękując za Państwa trud i pracę, pragnę podkreślić jak ogromne znaczenie dla rozwoju kultury i społeczeństwa ma funkcjonowanie Muzeów w naszym regionie. Nie można bowiem iść
do przodu bez czerpania z dziedzictwa przeszłości - warto o niej pamiętać, szanować i kultywować – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk - Pragnę jeszcze raz serdecznie życzyć Państwu niewyczerpanych pokładów pomysłów, które pozwolą zrealizować wiele ciekawych inicjatyw i będą dla Państwa źródłem satysfakcji z pracy zawodowej – dodał Prezydent Suwałk.
Jury wybrało laureatów „Podlaskiego Lauru Muzealnego” za ubiegły rok spośród 21 zgłoszonych. To jak dotychczas rekordowa liczba. Dziś w Muzeum Okręgowym w Suwałkach nagrodzeni odebrali statuetki i wyróżnienia.
W kategorii „wystawa” nagrody główne otrzymali: Eliza Ptaszyńska z Muzeum Okręgowego w Suwałkach za wystawę czasową: „Juliusz Kossak 1824-1899 / Wojciech Kossak 1856-1942”, a także Irena Taranta z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz dr Radosław Dobrowolski i dr hab. Mirosława Kupryjanowicz za wystawę plenerową: „Ogród Saski w Supraślu – Topos Miejsca Przyjemnego”.
Jury zdecydowało przyznać w tej kategorii wyróżnienia dr Magdalenie Grassmann, dr Marcie Piszczatowskiej i Łukaszowi Baranowskiemu z Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku za ekspozycję stałą „Spacer w przeszłość Pałacu Branickich w Białymstoku”, a także Markowi Gajewskiemu z Muzeum Wojska w Białymstoku za wystawę czasową „Nie tylko Legiony. Polskie formacje wojskowe 1914-1918”.
W kategorii „wydarzenie pozawystawiennicze” wygrała inicjatywa „Suwalszczyzna w drodze do Niepodległej. 1918-1919 – program działań poświęconych 100-leciu odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę” – autorstwa Magdaleny Wołowskiej-Rusińskiej i Krzysztofa Skłodowskiego z Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Jury zdecydowało przyznać w tej kategorii specjalne wyróżnienie Aleksandrowi Piaseckiemu i Adamowi Wawrusiewiczowi z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku za „Fortece na bagnach. Badania archeologiczne osady obronnej z epoki brązu w Jatwiezi Dużej”.
W kategorii „Wydawnictwo” nagrodę główną otrzymał Andrzej Matusiewicz za publikację „Dwory na Suwalszczyźnie” (Muzeum Okręgowe w Suwałkach). Jury zdecydowało przyznać także dwa wyróżnienia w tej kategorii – Annie Dąbrowskiej i Jerzemu Ostapczukowi z Muzeum Podlaskiego za publikację „Meble stylowe ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku”, a także Bogusławowi Koselowi z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku za wydawnictwo „Listy z osiołkiem. Bajka prawdziwa”.
Tego dnia przyznane zostały też wyróżnienia „Przyjaciel Muzeum w Suwałkach”, które w tym roku otrzymali: Fundacja RAFAKO i Stowarzyszenie Polska Organizacja Wojskowa.
Tekst: Niebywałe Suwałki

31
Maj