Aktualności

Święto Narodowe 3 Maja

Wspólne i bardzo uroczyste obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w piątek (3 maja) w Suwałkach. Wzięli w nich udział przedstawiciele duchowieństwa, posłowie – wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński i Bożena Kamińska, przedstawiciele samorządu na czele z Czesławem Renkiewiczem, Prezydentem Suwałk, Zdzisławem Przełomcem, Przewodniczącym Rady Miejskiej, Ewą Sidorek i Łukaszem Kurzyną, Zastępcami Prezydenta; radni wojewódzcy i miejscy, kombatanci, kompanie honorowe wojska i służb mundurowych, służby mundurowe, poczty sztandarowe, harcerze, młodzież szkolna, przedstawiciele instytucji, firm, szkół, stowarzyszeń oraz mieszkańcy Suwałk. 
Obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w konkatedrze pw. św. Aleksandra. Po niej zebrani spotkali się w Parku Konstytucji 3 Maja. Były okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod Dębem Wolności. Głos zabrali Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA i posłanka Bożena Kamińska.
W okolicznościowym wystąpieniu Prezydent Suwałk mówił o historii Konstytucji 3 Maja, ale też o znaczeniu obecnie obowiązującej konstytucji. Na zakończenie swojego przemówienia nawiązał do wspólnoty i pracy na rzecz naszej Małej Ojczyzny.
,,Jest mi niezmiernie miło, że w taki dostojny sposób, tak licznie spotykamy się dzisiaj żeby obchodzić 228. rocznicę uchwalenia tej konstytucji. Chciałbym jako gospodarz miasta, w imieniu organizatorów, czyli suwalskiego samorządu i suwalczan, bardzo serdecznie powitać uczestników tej uroczystości. Dziękuje za to, że świętujemy w Suwałkach wspólnie, razem, to jest wielka sprawa, tak chyba powinno być zawsze.
Tworząc wspólnotę lokalną musimy poszukiwać tego co nas łączy, a nie tego co nas dzieli. Suwałki będą takie jakie sami je stworzymy, zbudujemy. Dlatego niezależnie od politycznych podziałów i sporów, dzielących nas różnic, w imię hołdu dla dziedzictwa Konstytucji 3 Maja, starajmy się szukać drogi do zrozumienia i przezwyciężania uprzedzeń. To będzie najlepsza nasza praca dla Polski i naszego miasta. Pracujmy tak, by – mówiąc słowami Konstytucji 3 Maja - ,,na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć” - mówił Czesław Renkiewicz. 
Po części oficjalnej w Parku Konstytucji 3 Maja odbył się krótki występ Miejskiej Orkiestry Dętej. Inne części programu zostały odwołane ze względu na pogodę.
Obchody Święta Narodowego 3 Maja w Suwałkach zakończy I koncert kameralny ,,Exaudi Deus” w konkatedrze pw. św. Aleksandra.

03
Maj