Aktualności

Święto Wojska w Suwałkach

14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego obchodził w sobotę (13.09.2014r.) swoje czwarte święto. Oprócz święta dywizjonu obchodzono też 20 rocznicę przedyslokowania 14 Pułku Artylerii Przeciwpancernej z Kwidzyna do Suwałk. Całość uroczystości podkreśliło symboliczne przekazanie repliki sztandaru 4 Dywizjonu Artylerii Konnej. Z okazji tych wydarzeń w koszarach przy ulicy Wojska Polskiego można było podziwiać widowiskowe pokazy walk, musztry oraz sprzętu wojskowego.

W uroczystości wzięli udział między innymi: Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk z zastępcami Markiem Buczyńskim i Łukaszem Kurzyną oraz Andrzej Chuchnowski, Przewodniczący Rady Miejskiej.

Całość uroczystości miało charakter szczególny z racji obchodów 20 rocznicy „powrotu Wojska do Suwałk”. Wiosną 1994 roku w koszarach byłej 11 Centralnej Składnicy Sprzętu Samochodowego rozpoczęła pracę grupa organizacyjno – przygotowawcza, której zadaniem było stworzenie warunków organizacyjno - prawnych do rozmieszczenia 14 Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach. Dzięki sprawnemu działaniu w dniu 10 września 1994 roku zakończono przegrupowanie ostatniego pododdziału z Kwidzyna do Suwałk.

Została również wręczona 14 Suwalskiemu Dywizjonowi Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego replika sztandaru 4. Dywizjonu Artylerii Konnej, który został powołany do życia 7 kwietnia 1919 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Toczył walki na różnych odcinkach frontu, walcząc m.in. na Wołyniu, pod Zamościem, Koziatyniem, Olszanicą, Kryłowem, Beresteczkiem, Bełzem, a później w obronie linii Bugu i Wisły pod Płockiem. W II Rzeczypospolitej stałym miejscem stacjonowania Dywizjonu były Suwałki – koszary w których się znajdujemy.

Czwarte święto suwalskiego Dywizjonu było okazją do nagrodzenia żołnierzy i pracowników jednostki ale też do przypomnienia historii wojska stacjonującego w Suwałkach od niemalże 200 lat.

Rok temu, również podczas święta dywizjonu, głośno mówiło się o likwidacji suwalskiej jednostki. Miało to nastąpić w ciągu kilku najbliższych lat, a wszystko miało związek z „Programem rozwoju sił zbrojnych na lata 2009 – 2018”. Dziś wiadomo, że wojsko w Suwałkach zostanie.

- Wszystko za sprawą sytuacji, która panuje na Ukrainie. Konflikt pomiędzy ukraińskimi wojskami oraz prorosyjskimi separatystami, a także napięte stosunki z Rosją spowodowały, że dowództwo wojsk polskich zaniechało planów rozformowania suwalskiego dywizjonu – mówił w trakcie swego przemówienia Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Wcześniej, przed konfliktem który trwa na Ukrainie, kiedy groźba rozformowania suwalskiego dywizjonu była realna, z inicjatywy Czesława Renkiewicza podjęto szereg działań by do tego nie dopuścić.

- Jednymi z istotniejszych działań było przyjęcie w dniu 29 sierpnia 2012 roku stanowiska Rady Miejskiej w Suwałkach w sprawie utrzymania 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej oraz moje pismo do Tomasza Siemoniaka, Ministra Obrony Narodowej z lipca 2012 roku – przypomniał Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Na zakończenie przemówienia Prezydent Suwałk złożył wszystkim żołnierzom i pracownikom cywilnym Dywizjonu życzenia zdrowia i pomyślności. - Życzę oficerom i żołnierzom by byli żołnierzami wzorowymi, znakomicie wyszkolonymi, pracującymi na jeszcze doskonalszym i nowocześniejszym sprzęcie. Pozdrawiam również Wasze rodziny – mówił Czesław Renkiewicz -My Suwalczanie jesteśmy szczęśliwi i dumni, że jesteście i będziecie z nami w Suwałkach.

Święto dywizjonu to już tradycyjnie dni otwarte w koszarach przy ulicy Wojska Polskiego. Mieszkańcy Suwałk mogli zwiedzać jednostkę „od środka”. Oglądać sprzęt wojskowy, podziwiać wyszkolenie żołnierzy oraz nauczyć się strzelać z prawdziwej broni.

W środę (10 września) również w ramach obchodów święta suwalskiego wojska, w sali Suwalskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

15
Wrzesień