Aktualności

Szach i mat po suwalsku

Z udziałem ponad trzystu uczestników z różnych stron świata przebiega w Suwałkach III edycja Międzynarodowego Memoriału Szachowego Ireny Warakomskiej. Do miasta nad Czarną Hańczą trafili szachiści z 12 federacji, w tym tak egzotycznych krajów jak: Wenezuela, Indie, Malezja czy Izrael. W dniach 5-12 sierpnia 2019r. zmagają się oni będą o tytuły i miejsca w czterech grupach startowych: A, B, C oraz D. Stawkę turnieju otwierał wenezuelski arcymistrz Eduardo Patricio Iturrizaga Bonelii.
Suwalski turniej z pulą nagród na poziomie 80 tys. zł zaliczany jest do największych w kraju, tuż po Międzynarodowym Festiwalu Szachowym im. Mieczysława Najdorfa. W tegorocznej XIX edycji warszawskiego turnieju udział wzięło 498 sportowców z 24 krajów świata, a fundusz nagród wyniósł 60 tys. zł.
Irena Warakomska w latach 2002-2012 była prezesem klubu szachowego Javena Hańcza Suwałki. W okresie pełnienia funkcji prezesa, juniorzy klubu Javena Hańcza Suwałki zdobyli ponad 100 medali w rozgrywkach szczebla Mistrzostw Polski. Multimedalistami byli: Anna Warakomska (25 medali), Katarzyna Murawko (21), Magdalena Kozak (17), Tomasz Warakomski (17), Dominika Ostrowska (10). Drużyna juniorska została dwukrotnie Drużynowym Mistrzem Polski Juniorów (2005,2007) oraz zdobyła brązowy medal w 2006 r. I Warakomska wychowała pięcioro dzieci, w tym dwoje szachistów: WIM Annę Warakomską i GM Tomasza Warakomskiego.
Organizatorem turnieju im. Ireny Warakomskiej jest stowarzyszenie założone przez jej dzieci. Zapytana o wrażenia z tak potężnego przedsięwzięcia, Monika Krupa, prezes Stowarzyszenia im. Ireny Warakomskiej i córka patronki odpowiada:
– Cieszę się, że to memoriał nam wychodzi, że udaje się zaangażować tyle osób, w tym przyjaciół i moją rodzinę.
Każdego dnia trwają zmagania na wielu stołach. Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym Memoriałowi było czwartkowe starcie Tomka Warakomskiego, arcymistrza szachowego, który rozegrał bezpośredni mecz z ponad dwudziestoma zawodnikami.
Turniej potrwa do 12 sierpnia. Zawody rozgrywane są w hali OSIR oraz Hotelu VELVET w Suwałkach. Główna ceremonia zakończenia odbędzie się w poniedziałek o godz. 15.00 w Hotelu VELVET, zaś w grupie dzieci do lat 12 o godz. 15.00 w hali OSIR. Memoriał realizowany jest pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza.
Wszystkie szachownice z OPENu A są transmitowane. Relacje można śledzić na stronie turnieju: www.irenawarakomska.pl oraz w turniejowym serwisie: www.chessmanager.com/pl/tournaments/30

08
Sierpień