Aktualności

Tłumy i atrakcje na Jarmarku Kamedulskim

Tłumy i atrakcje – tak w skrócie wyglądał w miniony weekend w Suwałkach Jarmark Kamedulski. Dwudniowe święto przyciągnęło na Plac Marii Konopnickiej wielu suwalczan i turystów.

W sobotę od rana królowały propozycje dla najmłodszych, czyli twórcza strefa zabaw dla dzieci, przygotowana przez pracowników Suwalskiego Ośrodka Kultury, gdzie każdy malec mógł znaleźć coś dla siebie. Dla starszych przygotowano stragany z regionalnymi przysmakami i rękodziełem ludowym.
 
Wieczorem na scenie wystąpiły zespoły Horpyna, Afromental i Wilki. Wszystko zaczęło się od hymnu Suwałk w wykonaniu wokalistów z suwalskiego Studia Piosenki Beciaki, a w między czasie Jarmark Kamedulski oficjalnie otworzyli, życząc wszystkim wyśmienitej zabawy, Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk i Zdzisław Przełomiec Przewodniczący Rady Miejskiej. Na scenie odbyło się też wręczenie kolejnego tytułu Mecenasa Kultury Suwałk. W tym roku nagroda trafiła do rąk Stanisława Szyszkowskiego, wiceprezesa Zarządu ASPI sp. z o.o. w Suwałkach. Spółka ASPI kontynuuje  ponad 30-letnią działalność firm grupy GASS/GASSTECH. Obecnie ma charakter spółki wybitnie rodzinnej, która produkuje  profesjonalne narzędzia do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych dla branży drzewnej i meblarskiej w kraju i za granicą. Od lat firma wspiera lokalne inicjatywy na rzecz kultury, sztuki i sportu w Suwałkach. Stale wspiera Suwalski Uczniowski Klub Sportowy i inne kluby, Suwalski Ośrodek Kultury i inne podmioty działające na rzecz rozwoju Suwałk i Suwalszczyzny. Angażuje się finansowo w działania kulturalne, miedzy innymi takie jak: Suwałki Blues Festiwal, Muzyczne Lato Radia 5, międzynarodowe festiwale w zakresie kultury i sztuki, pomaga zdolnym, młodym artystom podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek”.
 
- Gratuluję tego tytułu. Bardzo się cieszę, że są w Suwałkach firmy, które chcą działać na rzecz lokalnej społeczności. My dostrzegamy to zaangażowanie i chociaż w ten skromny sposób chcemy za to podziękować. Mam nadzieję, że będą mieli Państwo wielu naśladowców – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
 
Niedziela w ramach Jarmarku Kamedulskiego upłynęła pod znakiem występów suwalskich zespołów i Festiwalu Siły z udziałem Mariusza Pudzianowskiego na stadionie lekkoatletycznym. Wieczorem na Placu Marii Konopnickiej wystąpili Krzysztof Masłowski i FOGG Projekt Band wraz z Suwalską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Krzysztofa Kozakiewicza z koncertem piosenek Mieczysława Fogga.
 
Warto też dodać, że podczas Jarmarku Kamedulskiego Suwałki gościły delegacje z miast partnerskich i współpracujących. Swoją obecnością zaszczycili nas nasi przyjaciele z Poti w Gruzji, z Czerniachowska w Obwodzie Kaliningradzkim, z Mariampola i Alytusa na Litwie, z Võru w Estonii, z Priekuli na Łotwie, z białoruskich Wołkowyska i Grodna, a także z ukraińskiego Tarnopola.

12
Sierpień