Aktualności

Ulica 23 października – koniec konsultacji ws. dekomunizacji

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk w środę (19 kwietnia) spotkał się z mieszkańcami ulicy 23 października. Spotkanie dotyczyło konieczności zmiany nazwy tej ulicy w związku z przyjętą przez Polski Sejm Ustawą o tzw. dekomunizacji. O nowej nazwie zdecydują sami mieszkańcy. To były ostatnie konsultacje w Suwałkach.

W spotkaniu wzięli udział również Radni Rady Miejskiej do których należeć będzie ostateczna decyzja ws. zmiany nazwy ulicy: Zbigniew De Mazer, Zbysław Grajek i Wiesław Murawko.

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej  z 1 kwietnia 2016 roku określa, że na zastosowanie się do jej zapisów samorządy lokalne w całym kraju mają czas do 2 września 2017 roku.

We wczorajszym spotkaniu uczestniczyło 25 mieszkańców (na 332 zameldowanych). Większość z osób deklarowała, że najchętniej wróciła by do dawnej nazwy swej ulicy czyli ul. Filipowskiej. Padła też propozycja ulicy Stefana Batorego, gen, Ryszarda Jerzego Kuklińskiego oraz Henryka Sienkiewicza. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk przypomniał także o inicjatywie klubu Prawo i Sprawiedliwość by ulicy 23 października nadać nazwę Bitwy Niemeńskiej.

Mieszkańcy proponowali również by pozostawić nazwę 23 października, a jedynie zmienić kwestię co ta data będzie upamiętniać i sugerowali by było to uczczenie Powstania Węgierskiego. Podobne próby podejmowały już inne samorządy i tego typu uchwały były uchylane w trybie nadzoru przez właściwego wojewodę. Dlatego ta propozycja nie została wzięta pod uwagę.

Ostatecznie postanowiono, że zostanie przyjęty podobny model jak w przypadku ul. Mariana Buczka, Henryka Mereckiego i Tadeusza Paweckiego. Mieszkańcy głosując zdecydują o nowej nazwie.

- W tym tygodniu każdy dorosły mieszkaniec ulicy 23 października otrzyma ode mnie list z kartą do głosowania, na której zapisane będą zgłoszone przez Państwa propozycje nazw ulic. Trzeba będzie zaznaczyć wybraną przez siebie nazwę bądź dopisać inną nie wskazaną w piśmie.  Wypełnioną kartę trzeba będzie wrzucić do 28 kwietnia do urny, która zostanie ustawiona w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie zapowiedział Czesław Renkiewcz, Prezydent SuwałkPo tym podliczymy głosy i ogłosimy, która z propozycji zebrała ich najwięcej. Ta z nich, która cieszyć się będzie największą popularnością zostanie przedstawiona Radzie Miejskiej w Suwałkach, która podejmie ostateczną decyzję w sprawie nowej nazwy  – dodał Prezydent Suwałk.

Przypomnijmy, że pierwszą w Suwałkach ulicą, która już zmieniła nazwę to ulica XXX-lecia PRL. Mieszkańcy w drodze głosowania zdecydowali, że chcą by ich ulica została ulicą Kawaleryjską. W kwietniu ulica Buczka zostanie ulicą Raczkowską

W Suwałkach dekomunizację muszą jeszcze przejść ulice: 23 października, Henryka Mereckiego i Tadeusza Paweckiego. Na nowe nazwy tych ulic mieszkańcy będą głosować od 24 do 28 kwietnia.

O ulicach Henryka Mereckiego i Tadeusza Paweckiego i konsultacjach można przeczytać TUTAJ.

20
Kwiecień