Aktualności

Ulica Aleksandry Piłsudskiej oficjalnie otwarta

Od środy (15 stycznia) kierowcy mogą już jeździć ulicą Aleksandry Piłsudskiej łączącą Sportową z Utratą. Droga została dopuszczona do użytkowania kilka dni temu, a dziś dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi. W wydarzeniu udział wzięli m.in.: Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Prezesi spółek komunalnych PEC i PWIK oraz Kamil Rutkowski, Prezes firmy Rutkowski Development, która razem z Miastem Suwałki współfinansowała budowę drogi.

Zadanie podzielono na dwie części. Pierwszą z nich, którą wykonała firma Meliorex za kwotę 5 823 070,93 zł polegała na wykopaniu  i wywiezieniu osadów bagiennych oraz usypaniu nasypów. W sumie usunięto 38 981,3 m3 torfów i namułów na głębokość ok 7 metrów poniżej poziomu terenów przyległych. Usypano nasyp, do którego budowy zużyto 106 297,26 m3 żwiru.

Drugie zadanie, które wykonała firma PDM Suwałki, polegało na budowie m.in. jezdni o długości 716 metrów, ścieżek rowerowych, chodników, parkingów i oświetlenia. Kosztowało to 6 348 912,50 zł.

W sumie budowa tej drogi pochłonęła 12 171 983,43 zł. Miasto Suwałki na tę inwestycję przeznaczyło 6 663 430,75 zł. Reszta to wkład firm: Rutkowski Development, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

- Ta inwestycja była dość widowiskowa i złożona pod względem wykonawczym. Wywieziono 1949 wywrotek osadów bagiennych. Przywieziono 5315 wywrotek żwiru do uformowania nasypu. To pierwsza w Suwałkach droga wybudowana w takiej konstrukcji – poinformował w trakcie otwarcia drogi Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk Jest to też bez wątpienia droga bardzo potrzebna miastu. Usprawni ona ruch na linii wschód – zachód i połączy się z ulicą 100-lecia Niepodległości, która dalej biegnie w kierunku ulicy Sejneńskiej. Przede wszystkim wzdłuż tej drogi budowane jest duże osiedle mieszkaniowe dlatego też firma Rutkowski Development wzięła udział w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia – dodał Prezydent Suwałk.

- Cieszę się, że udało nam się skutecznie przeprowadzić negocjacje finansowe dotyczące budowy tej drogi. Dzięki temu miasto Suwałki zyskało świetne połączenie komunikacyjne w układzie drogowym, a przyszli klienci osiedla Sobola Biel doskonały dojazd do nowo zakupionych mieszkań, których planujemy oddać do użytkowania ponad 2 tysiące – powiedział Kamil Rutkowski Prezes Rutkowski Development.
 
Dodatkowo udostępniamy zdjęcia z 2018 i 2019 roku by przypomnieć jak wyglądała budowa tej drogi.

15
Styczeń