Aktualności

W 153. rocznicę urodzin Marszałka Piłsudskiego

W sobotę (5 grudnia) przypada 153 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. To właśnie jego osoba przychodzi nam na myśl, gdy wspominamy wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę, a w szczególności przez Suwałki – niepodległości. Z tej okazji Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka.

Józef Piłsudski, bo o nim mowa, urodził się 5 grudnia 1867 roku w Żułowie pod Wilnem. W 1877 roku rozpoczął naukę w wileńskim gimnazjum, a w 1885 roku został studentem medycyny na Uniwersytecie Charkowskim. Już wtedy nieobca mu była działalność konspiracyjna. Za udział w studenckich rozruchach po roku nauki został wydalony z uczelni. Odtąd zawsze już walczył o Polskę. Mówi się, że miał dar patrzenia w przyszłość, a przy tym ogromną wiedzę i zdolność analizy otaczającego go świata.

Marszałek Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku. Jego śmierć zaskoczyła wszystkich, a pogrzeb stał się ogromną manifestacją narodową. Ciało jego zostało pochowane w Katedrze na Wawelu, serce zaś zgodnie z pozostawionym przez niego testamentem umieszczono w srebrnej urnie i przewieziono do Wilna, gdzie spoczęło w grobie jego matki, na cmentarzu "na Rossie".

Suwalczanie szczególnie wspominają postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, który wsparł w 1919 nasze niepodległościowe starania poprzez swoją obecność w Suwałkach i wypowiedziane tutaj słowa „Dzisiaj  Ziemia Wasza jest Wolną”.

04
Grudzień