Aktualności

Warsztaty w Rauna

Mirror workshops, Ryga 2015

W ramach projektu „Young Eyes” dofinansowanego ze środków UE (Program Erasmus+, komponent Młodzież) w sierpniu 2015 r. odbyły się kolejne międzynarodowe warsztaty „mirror workshops”. Na spotkanie do urokliwego łotewskiego miasteczka, Rauna, przybyli partnerzy z Polski, Szwecji i Łotwy, a także z UK i Norwegii.

Nasze miasto reprezentowali uczniowie z suwalskich szkół – z I i III LO oraz ZST wraz z opiekunką, panią Edytą Śliwińską. Tematem przewodnim warsztatów była tożsamość. Podczas zajćć młodzież zastanawiała się nad czynnikami mającymi wpływ na naszą więź z miastem - szukano odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że czujemy się związani z „naszym miejscem na ziemi”? Przyglądano się miastom partnerskim z perspektywy kultury, ekonomii, w tym szansy na pracę dla młodych oraz wzięto pod uwagę walory środowiska naturalnego, w tym jego atrakcyjność. Gospodarze zadbali o różnorodne formy pracy: min. wędrówki po okolicy, pełne atrakcji i niespodzianek, z elementami szkoły przetrwania – pokazali uczestnikom i opiekunom „swoją” Raunę.

Na uwagę zasługuje fakt, że władze Rauny wykazały ogromną życzliwość i zainteresowanie projektem, a pani mer, Evija Zurģe osobiście uczestniczyła w wielu aktywnościach w czasie pobytu gości.

Rauna urzekła mnie swoją bogatą historią. Z pewnością odwiedzę ją jeszcze wiele razy. Nie tylko dlatego, że jest świetnym miejscem do wypoczynku, ale również dlatego, że poznałam tam wielu wspaniałych ludzi" - komentuje Daria Buczyńska, uczestniczka warsztatów.

„Moim zdaniem pobyt na Łotwie był bardzo przydatny i przyniósł mi wiele korzyści, jakimi są, np. ćwiczenie języka angielskiego, poznałam kulturę tego kraju oraz wielu nowych ludzi. Projekt ten jest jednym z niewielu, które dają możliwość na rozwój miasta, a jednocześnie naszej świadomości i umiejętności, mam nadzieję, że będzie więcej takich projektów jak ten" - dodaje inna uczestniczka, Aleksandra Hońko.

Michał Borkowski, III LO: .„Wyjątkowość warsztatów w Raunie podkreśla przede wszystkim niezwykła atmosfera. Był to okres wakacyjny, więc zajęcia były prowadzone w luźnej atmosferze i często na świeżym powietrzu, co pomogło w opracowaniu nawet tych najtrudniejszych zagadnień. Rauna i okolice okazały się świetnym miejscem na wgłębienie się w temat identity. Budynki, ludzie, ich historie podkreślały, jak istotna jest tożsamość dla tego miasta. Właśnie to było wyjątkowe. Nie pokazywano nam tożsamości jedynie na kartkach papieru, ale mogliśmy ją zobaczyć, dotknąć, usłyszeć. Jednak szczególne podziękowania należą się ludziom z Rauny. Niezwykle gościnni i zorganizowani. Rozmowy z nimi na zarówno błahe, jak i poważniejsze tematy, na długo zapamiętam. Gospodarze byli pięknym przykładem ludzi, którzy wiedzą kim są, a dzięki temu świetnie rozumieją potrzeby swojego miasta i jego mieszkańców". 

Przebywanie w środowisku międzynarodowym, wspólna praca, wymiana doświadczeń, to wyjątkowe doświadczenie dla młodzieży. Ułatwia start w życie zawodowe i daje większą pewność siebie w podążaniu za marzeniami. Dla dorosłych opiekunów zaś jest okazją do nawiązania kontaktów i poznania ciekawych form pracy z młodzieżą.

28
Wrzesień