Po tegorocznym naborze do miejskich przedszkoli okazało się, że Miasto Suwałki dysponuje 123 miejscami w tych placówkach. Takiej sytuacji nie było od lat. Suwalski samorząd podjął działania by zareagować na tę sytuację.
- Tak duża liczba wolnych miejsc ma oczywiście związek z coraz mniejszą liczbą urodzeń dzieci w Suwałkach. To o czym mówiliśmy od kilku lat staje się faktem – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
Dlatego też od razu podjęto działania w celu poprawy tej sytuacji. Na początek przeniesiono 2 oddziały przedszkolne, które były w Szkole Podstawowej nr 5 do Przedszkola nr 10 (50 miejsc dla 5 i 6 latków).
Zostały też wypowiedziane umowy z 5 przedszkolami niepublicznymi na 96 miejsc. Rodzice dzieci, które uczęszczają do tych placówek otrzymały propozycję przeniesienia dzieci do miejskich przedszkoli. Wszyscy otrzymali już pisma wraz z ofertą przyjęcia dzieci do przedszkoli miejskich.
Zachęcamy również innych rodziców, których dzieci uczęszczają do przedszkoli prywatnych by zainteresowali się ewentualną zmianą miejsca na miejskie przedszkola. Po prostu warto wybrać nasze placówki.
To przede wszystkim:
- Wysoka jakość opieki i edukacji - kadra pedagogiczna w przedszkolach to wykwalifikowani nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem, którzy realizują program zgodny z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. W każdej grupie wiekowej jest zatrudniona woźna, a w grupach 3 – latków są 2 woźne.
- Zajęcia dodatkowe – przedszkola proponują dzieciom bogatą ofertę zajęć dodatkowych m. in. rytmiczne, interaktywne, matematyczne, czytelnicze, , taneczne, artystyczne, badawcze, bajkoterapia, kodowanie na dywanie, przyrodniczo – ekologiczne.
- Bogata oferta pomocy dydaktycznych.
- Bezpieczeństwo i stabilność - przedszkola publiczne działają w oparciu o jasne przepisy prawa i jest objęte regularnym nadzorem kuratorium oświaty, Sanepidu i innych instytucji państwowych co gwarantuje wysoki poziom organizacji i bezpieczeństwa.
- Wsparcie specjalistów - w przedszkolach publicznych dzieci mogą korzystać z pomocy logopedy, psychologa, pedagoga specjalnego i innych terapeutów.
- Dostępność i przystępne koszty - przedszkola publiczne to nie tylko wysoka jakość, ale również przystępna cena. Opłata za każdą rozpoczętą godzinę ponad bezpłatną pięciogodzinną podstawę programową wynosi 1,44 zł, a dzienna stawka żywieniowa to 14 zł (śniadanie, II śniadanie lub podwieczorek i obiad).
- Własna kuchnia – każde przedszkole publiczne posiada własną kuchnię i to również jest ważny element codziennego komfortu i dobrego samopoczucia dzieci w przedszkolu:
- Własny ogród i plac zabaw - to dodatkowa, bardzo cenna zaleta przedszkoli publicznych – dzieci mają możliwość przebywania na świeżym powietrzu niezależnie od wyjść poza placówkę.