Aktualności

Zasłaniajmy usta i nos, dbajmy o higienę rąk i zachowajmy dystans społeczny

Koronawirus nadal jest z nami. W dalszym ciągu powinniśmy utrzymywać dystans społeczny, często myć i dezynfekować ręce i nosić maseczki - szczególnie w dużych skupiskach ludności.

Pomimo poluzowania obostrzeń, w dalszym ciągu aktualna jest konieczność zasłaniania ust      i nosa w zamkniętych przestrzeniach, w szczególności w sklepach.

30 maja 2020 r.  rząd poinformował o zniesieniu części obostrzeń, głównie dotyczących noszenia maseczek ochronnych w otwartych przestrzeniach. Poluzowanie to nie dotyczy wszystkich sytuacji. Brak zasłony ust i nosa jest możliwy jedynie w ogólnodostępnych przestrzeniach otwartych, ale także zamkniętych, jeśli tylko możliwe jest przestrzeganie dystansu dwóch metrów.

Przypominamy:
Od soboty 30 maja 2020 r.  nie trzeba zasłaniać ust i nosa w przestrzeni otwartej. Przy zachowaniu odpowiedniego dystansu można bez maseczki spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży lub parkingu. Jeśli jednak na świeżym powietrzu nie możemy zachować dwóch metrów odległości od innych, np. na zatłoczonym chodniku, wówczas wciąż trzeba zasłaniać usta i nos.

Nadal trzeba obowiązkowo to robić m.in. w autobusach, tramwajach, sklepach, kinach, teatrach, salonach masażu i tatuażu, kościołach i w urzędach. Maseczek nie trzeba nosić w pracy, jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne. Ust i nosa nie muszą również zakrywać klienci restauracji i barów, gdy zajmą miejsce przy stole.

Osoby, które nie stosują się to tych zaleceń mogą otrzymać mandat w wysokości 500 zł  i karę administracyjną, która wynosi od 5 do 20 tysięcy zł.

26
Czerwiec