Aktualności

„Zielone Suwałki” – ruszyły kolejne prace

Parki kieszonkowe i linearne, zielone przystanki czy obetonowanie nawierzchni – to tylko część prac zaplanowanych w ramach projektu „Zielone Suwałki”, na który Miasto Suwałki otrzymało blisko 0,9 mln zł z Unii Europejskiej. Właśnie rozpoczęły się kolejne prace ziemne, dzięki którym w Suwałkach pojawią się  zupełnie nowe formy zieleni.

W ramach tego projektu Miasto planuje realizację następujących zadań:

 • częściowe „rozbetonowanie” nawierzchni utwardzonych m.in. Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i Placu Marii Konopnickiej;
Łącznie będzie to blisko 150 m2 powierzchni. W to miejsce zostanie posadzonych 10 klonów pospolitych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 19 klonów lub brzóz na Placu Marii Konopnickiej. Właśnie tu w tym tygodniu rozpoczęły się prace, które możecie obejrzeć na zdjęciach poniżej.

 • utworzenie 4 parków kieszonkowych, zlokalizowanych w różnych częściach miasta (te prace już się rozpoczęły w ostatnich tygodniach);
Takie mini parki powstają u zbiegu ulic Wigierskiej i Wesołej (240,18 m2), ul. Ludwika Waryńskiego i ul. Utrata (256,65 m2), u zbiegu ul. Utrata i ul. Łąkowej (1 730,00 m2), przy ul. 1 Maja nad Czarną Hańczą (1 309,67 m2).

 • utworzenie 2 parków linearnych;
Podstawową cechą wyróżniającą parki linearne od innych form zagospodarowania jest ich układ przestrzenny. Wydłużony, liniowy kształt najczęściej wymuszony jest lokalizacją, w której powstają – wzdłuż ulic, brzegów rzek i jezior, torowisk czy wiaduktów.
W Suwałkach powstaną w następujących lokalizacjach:
 1. teren położony przy ul. Mikołaja Reja, pomiędzy ul. Alfreda Wierusza-Kowalskiego i ul. Alfreda Lityńskiego (2 210,60 m2);
 2. teren położony przy ul. Mikołaja Reja, pomiędzy ul. Wincentego Witosa i ul. Alfreda Lityńskiego (5 546,44 m2).


 • wykonanie 6 „zielonych przystanków”, towarzyszących nowopowstałym terenom zieleni.
 1. ul. Mikołaja Reja na wysokości bloku przy ul. Lityńskiego 16b,
 2. ul. Mikołaja Reja przy sklepie Lidl,
 3. ul. gen. Kazimierza Pułaskiego naprzeciwko budynku nr 24E,
 4. ul. gen. Władysława Sikorskiego przy rondzie POW,
 5. ul. Utrata – Łąkowa,
 6. ul. Utrata przy Dworcu PKS.

W tylnej i bocznych częściach wiaty przystankowej zostanie usunięta kostka betonowa (łącznie ok. 37,44 m2), a w jej miejscu pojawią się pnącza i krzewinki. Łącznie planuje się nasadzenia w tych miejscach ok. 192 szt. Pnączy.

17
Listopad