Aktualności

Zofia i Hanna Nieciuńskie - zapomniane suwalskie bohaterki

Ich ofiara z życia budzi dzisiaj szacunek i zmusza do refleksji nad wartością patriotyzmu - tak krótko charakteryzuje osoby sióstr Kacper Rusiński. Uczniowie II LO w Suwałkach, uczestnicząc w rekrutacji do XXII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, przygotowali projekt dotyczący zapomnianych suwalskich bohaterek okresu II wojny światowej, sióstr Zofii i Hanny Nieciuńskich.

Ich ojciec, Mamert Nieciuński, był powszechnie znanym i cenionym suwalskim lekarzem i społecznikiem. Jego córki, tuż po wybuchu wojny włączają się w działalność konspiracyjną. Pomagają rannym i chorym żołnierzom, zbierają broń. W wyniku działań gestapo Zofia zostaje uwięziona, udaje się ją jednak wykupić. Dziewczęta wyjeżdżają do Warszawy, gdzie Hanna podejmuje studia medyczna na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Obie aktywnie uczestniczą w ruchu oporu, działają m.in. w małym sabotażu i kolportażu nielegalnej prasy. Obie udzielają się w Armii Krajowej oraz w grupie wywiadowczej Szarych Szeregów.  Zofia dzięki perfekcyjnej znajomości języka niemieckiego bierze udział m.in. w wyjątkowo niebezpiecznej akcji rozpracowywania niemieckich lotnisk. Wykazują niezwykłą odwagę przy przenoszeniu broni ukrytej w futerałach skrzypiec. Ostatecznie zostają aresztowane i po brutalnych przesłuchaniach zamordowane przez okupanta.

Grupa w składzie: Kacper Rusiński oraz Rafał Sadowski - przy ogromnej pomocy kolegów i koeżanek z II LO - pod opieką Grzegorza Kalejty zajęła się najpierw uporządkowaniem grobu Nieciuńskich na suwalskim cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej. Po spotkaniu z ks. proboszczem Kazimierzem Grybosiem, udało się wyjaśnić stan prawny grobu, który nie jest opłacany od dłuższego czasu. Młodzież chciałaby obecnie zebrać środki na odnowienie pamiątkowego obelisku. Zostały podjęte również kroki w kierunku ufundowania tablicy pamiątkowej na kamienicy przy ul. Hamerszmita 6 (dom rodzinny Nieciuńskich).

Ze zrealizowanych już działań warto wymienić stworzenie aplikacji na urządzenia mobilne (smartfony, tablety), która działa na zasadzie gry miejskiej. Jej uczestnicy odwiedzają miejsca związane z siostrami, poznają ich historię i rozwiązują proste zadania.

Powstał również krótki film prezentujący sylwetki bohaterek (umieszczony na YouTube:

). Grupa przygotowała specjalną ulotkę, która jest rozdawana na ulicach miasta. Odbyły się również lekcje muzealne dla uczniów suwalskich szkół, podczas których młodzi przybliżają sylwetki bohaterek.

15
Kwiecień