Aktualności

Sportowy ranking „Wspólnoty”. Suwałki na trzecim miejscu

W rankingu „Lider wspierania sportu masowego”, który opracowało Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” wśród miast na prawach powiatu, Suwałki zajęły bardzo wysokie, trzecie miejsce. Warto zaznaczyć, że drugi w tym zestawieniu Płock, wyprzedził nasze miasto jedynie o 1 grosz. Pierwsze miejsce w rankingu „Wspólnoty” przypadło Sopotowi. Ranking opracowano w oparciu o wydatki bieżące poniesione na kulturę fizyczną w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Ranking SPORTTen i inne rankingi zaprezentowano w trakcie konferencji: „Maratony, rowery, crossfit – moda na sport. Funkcja organizatorska samorządów i rozwój infrastruktury sportowej”, która odbyła się 30 stycznia 2015 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wystąpił w trakcie tej konferencji jako jeden z prelegentów w debacie dotyczącej rozwoju sportu amatorskiego i rekreacji w działaniu miast.

- Cieszę się, że tak wysoka pozycja, którą zajęliśmy w rankingu Wspólnoty, przekłada się bezpośrednio na sukcesy naszych suwalskich sportowców. I-ligowe Wigry Suwałki, I-ligowy Ślepsk Suwałki, SKB-Litpol Malow grający w ekstraklasie polskiego badmintona. To tylko nieliczne przykłady pokazujące, że sport w naszym mieście mówiąc wprost „ma się dobrze” – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Co roku z Budżetu Miasta przeznacza się bardzo duże środki finansowe na upowszechnianie sportu – szczególnie wśród najmłodszych Suwalczan.

Bardzo dużo pieniędzy jest również co roku kierowanych na przebudowę i modernizację infrastruktury sportowej w naszym mieście. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat w Suwałkach powstały zupełnie nowe, 3 boiska przyszkolne. W ramach Budżetu Obywatelskiego zmodernizowano boisko przy Zespole Szkół nr 7. Rozpoczęła się warta blisko 12 milionów złotych przebudowa stadionu lekkoatletycznego. W tym roku powstanie nowe boisko przy Zespole Szkół nr 9 oraz Parkour Park przy Zalewie Arkadia.

- Najważniejsze jest to, że na większość tych inwestycji udaje nam się pozyskać środki finansowe z Budżetu Państwa – dodaje Prezydent Suwałk.

Suwalski samorząd ma już kolejne plany związane z modernizacją infrastruktury sportowej. Być może uda się je zrealizować już w ciągu najbliższych 2-3 lat. Mowa tu o: budowie kompleksu kortów tenisowych obok Zalewu Arkadia, modernizacji boisk bocznych na stadionie piłkarskim przy Zarzeczu oraz budowie boiska przy Zespole Szkół nr 10.

- Wysokie miejsce w rankingach oraz dobre wyniki osiągane przez suwalskich sportowców są dowodem na to, że właściwie wydatkujemy pieniądze – uważa Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk - Ważne jest, że środki finansowe przekazane na sport nie zaspokajają jedynie potrzeb samych sportowców ale dostarczają również rozrywki dla mieszkańców Suwałk. Dowodem tego jest zawsze wypełniona po brzegi hala OSIR na meczach Ślepska Suwałki oraz wielu widzów na trybunach stadionu piłkarskiego na Zarzeczu w trakcie rozgrywek drużyny Wigry Suwałki.

02
Luty