Suwalskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja tradycyjnie już rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Następnie uroczystości przeniosły się do Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie historię tego ważnego dokumenty przypomniał: Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. Złożone zostały również wiązanki kwiatów pod Dębem Wolności, który w tym roku obchodził 100-lecie zasadzenia.
We Mszy Świętej wzięli udział: Jarosław Zieliński, Poseł na Sejm RP, Senator Marek Komorowski, przedstawiciele władz samorządowych m.in. Cezary Cieślukowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, władz duchownych, poczty sztandarowe, delegacje związków i organizacji kombatanckich, harcerze i młodzież szkolna oraz mieszkańcy Suwałk.
W Parku Konstytucji 3 Maja głos zabrał m.in. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, który przypomniał historię ustanowienia pierwszej w Europie a drugiej na świecie konstytucji.
- Uchwalenie 232 lata temu Konstytucji majowej przez Sejm Czteroletni było wyrazem mądrości politycznej i patriotyzmu. Twórcy Konstytucji mieli świadomość, iż bez szybkich reform ustrojowych kraj nasz zmierza do upadku. Żyjemy w wolnym demokratycznym kraju. W pokoju możemy tworzyć przyszłość Polski, przyszłość naszego miasta, przyszłość Suwałk – mówił Prezydent Suwałk – W Suwałkach świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja przez długie lata odbywało się w obecnym Parku Konstytucji przy Dębie Wolności. Dokładnie 100 lat temu o godzinie 13 został on uroczyście posadzony przez żołnierzy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Inicjatorami tego wydarzenia były suwalskie koła niepodległościowe oraz dyrekcja gimnazjum męskiego w Suwałkach – przypomniał historię Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.
Przypuszczalnie poświęcenia dębu miał dokonać ks. Kazimierz Grunwald, prefekt gimnazjum męskiego. Pod dębem zakopany został akt erekcyjny, a w okresie późniejszym ustawiono przed nim pamiątkowy kamień z napisem „3 maj 1791-1923”. W obawie przed zniszczeniem w 1939 roku został on ukryty przez mieszkańców i przywrócony po wojnie. Uboga dokumentacja fotograficzna pokazuje, że w zasadzeniu dębu wzięli udział uczestnicy walk o niepodległość, miejscowe władze, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta. Na jedynej zachowanej fotografii wśród zgromadzonych osób można rozpoznać: nadkomisarza Wacława Dobrowskiego -komendanta Policji Państwowej powiatu suwalskiego, Wawrzyńca Gałaja wiceprezydenta miasta z ramienia PPS, Antoniego Naumowicza - prezesa sądu Okręgowego w Suwałkach, Teofila Noniewicza oraz odmawiającego modlitwę proboszcza parafii św. Aleksandra w Suwałkach ks. Stanisława Szczęsnowicza.
Szczególną rolę w świętowaniu przy Dębie Wolności ważnych dat z historii naszego kraju przyniosła rewolucja solidarnościowa z 1980 roku. To właśnie to miejsce w latach 80 w czasach stanu wojennego i po jego zniesieniu stało się miejscem manifestowania patriotyzmu i przywiązania do Ojczyzny, swoistym łącznikiem pomiędzy dawnymi i współczesnymi bojownikami o wolność i niezależność kraju. Pod dębem odbywały się nielegalne uroczystości z okazji 11 listopada, 3 maja czy 17 września. Ich organizatorami i uczestnikami byli młodzi ludzie, uczniowie suwalskich szkól średnich związani z podziemnym wydawnictwem ,,Ława”, członkowie świeżo powstałego NSZZ ,,Solidarność’’. Udział w nich wymagał nie lada odwagi, gdyż uczestnicy tych patriotycznych uroczystości byli inwigilowani i zatrzymywani przez miejscowe SB.
Z okazji 100-lecia zasadzenia Dębu Wolności artyści z Suwalskiego Ośrodka Kultury przygtowali specjalną inscenizajcę hisotryczną.
Konstytucja majowa uwzględniała poglądy oświeceniowe na nowoczesne państwo. Likwidowała instrumenty dające możliwość ingerencji ościennych państw w sprawy Rzeczpospolitej jak wolna elekcja czy liberum veto. Wprowadzała monteskiuszowską zasadę trójpodziału władzy. Precyzowała kompetencje organów władzy. Podkreślała źródło władzy - wolę narodu.
Święto Konstytucji 3 maja